co to jest tamburyn

Co to jest tamburyn?

Bardzo często słyszymy o różnorodnych instrumentach, ale nie do końca wiemy czym tak naprawdę są. Jednym z tego typu instrumentów jest niewątpliwie tamburyn zwany inaczej bębenkiem baskijskim.

Jak się okazuje, większość osób kojarzy go jako obręcz z małymi dzwoneczkami, która nie pełni żadnej szczególnej roli podczas różnorodnych koncertów. Jego dźwięk dla słuchaczy nie jest wyjątkowy, toteż nie zwracają uwagi na fakt jego obecności.

Tamburyn to instrument perkusyjny (możesz go kupić w sprawdzonym sklepie perkusyjnym Drumcenter) z grupy membranofonów, czyli instrumentów z których dźwięk wydobywa się na podstawie drgającej membrany. Aby dźwięk mógł się wydobywać, koniecznym jest pobudzenie wibracji ten membrany. Dzieje się tak przy użyciu pałki, którą jest uderzana lub przy zastosowaniu dłoni.

Membranofony można podzielić ze względu na ich właściwości akustyczne. Pierwszą ich grupą są te o nieokreślonej wysokości dźwięku, a drugą grupę tworzą te o określonej wysokości dźwięku. Jeśli mowa o tamburynie, to zaliczany jest on do grupy pierwszej.

Podziału membranofonów można dokonać jeszcze pod względem sposobu wprawiania membrany w wibracje. W związku z czym mamy trzy możliwości – pierwsza jest uderzenie za pomocą pałki, dłoni czy palców i z cała pewnością mowa tu o tamburynie. Kolejną możliwością jest pocieranie palcami, jak i również wewnętrzną stroną dłoni. Ostatnia kategorię tworzą membranofony dęte.

Jak sami widzimy tamburyn jest instrumentem, który można przypisać do wielu różnorodnych kategorii.