Polish Jazz: Gatunek muzyczny, o którym powinieneś wiedzieć

Polska jest jednym z najbardziej niedocenianych krajów w Europie, jeśli chodzi o muzykę. Kiedy większość ludzi myśli o polskiej muzyce, myśli o Krakowie i akordeonach. Nie jest to jednak spowodowane tym, że gra na akordeonie jest tradycyjną częścią polskiej kultury – wręcz przeciwnie.

Powszechna popularność muzyki klezmerskiej (lub klezynger) i jej odmian jest zjawiskiem stosunkowo nowym. W ciągu ostatniego stulecia Polska wyprodukowała kilku fantastycznych muzyków, o czym nie dowiesz się słuchając radia głównego nurtu! Jeśli szukasz nowych utworów, mamy dla Ciebie mnóstwo propozycji, które pozwolą Ci rozpocząć przygodę z tym mniej znanym zakątkiem muzyki Europy Wschodniej. Oto 5 polskich utworów jazzowych, które powinieneś sprawdzić:

Co słychać w polskim Jazzie

Rozpoczynając naszą listę, zacznijmy od czegoś zupełnie innego – Tanga Argentyńskiego!

Argentyńskie tango często kojarzy się z romansem, ale ten utwór jest czysto instrumentalnym ujęciem tego pięknego gatunku. Utwór rozpoczyna się dziwnie hipnotycznym rytmem, który stopniowo zwiększa swoją intensywność. Po około półtorej minuty utwór wchodzi w krótkie, ale słodkie, melodyjne interludium. Piosenka osiąga punkt kulminacyjny około dwóch i pół minuty, a następnie stopniowo zamiera do ostatnich nut. Jeśli szukasz czegoś innego, sprawdź to autentyczne wykonanie tanga z Polski.

Tej piosenki najlepiej słuchać popijając wino i zatracając się w swoich myślach. Pomoże Ci się zrelaksować i wprowadzi Cię w przyjemny, medytacyjny nastrój.

Jazz do piwa

Jeśli chcesz prawdziwie autentycznego ujęcia polskiego gatunku jazzu https://winylownia.pl/pl/series/polish-jazz-26.html, nie możesz się pomylić z Wszyscy jednym brzdącem. Tytuł piosenki w przybliżeniu tłumaczy się jako „Wszyscy robimy ten sam hałas” i sprawi, że poczujesz się jak w zatłoczonym, zadymionym klubie jazzowym w Nowym Jorku lat 50.

Tej piosenki najlepiej słuchać z zimnym piwem (najlepiej polskim!), kiedy można się odprężyć i powspominać stare dobre czasy. Ma pewną surową energię, której nie znajdziesz w wielu innych jazzowych piosenkach. Jeśli więc szukasz czegoś radosnego i energetycznego, ta piosenka zapewni ci zajęcie na długie godziny.