Pulpit do nut – na co zwrócić uwagę

Pulpit do nut to bardzo ważny element wyposażenia każdego uczącego się gry na instrumencie oraz zaawansowanego muzyka. Bez niego czytanie nut podczas gry jest znacznie trudniejsze, a wręcz nawet niemożliwe. Jak wybrać odpowiedni statyw do nut?

Przenośny czy nie, a może składany?

Tego rodzaju akcesoria zdecydowanie różnią się konstrukcją i wagą. Jeśli będzie używało go dziecko i niezbędne jest zabieranie go ze sobą, np. na ćwiczenia, to lepszym wyborem będzie lżejsza konstrukcja, którą z powodzeniem można składać i wygodnie ze sobą zabierać. W tym wypadku lepiej sprawdzi się także możliwość regulacji wysokości, ponieważ taki stojak do nut będzie rósł wraz z uczniem.

W domu, czy również w plenerze?

Występujący muzyk i grający, np. w orkiestrze zapewne będzie również grał w plenerze. Ażurowe pulpity przepuszczają światło słoneczne, a wtedy czytanie nut może być znacznie trudniejsze. Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy posiada on specjalne zapinki, które pozwolą utrzymać kartki z nutami na miejscu podczas podmuchów wiatru.
W przeciwnym wypadku stojak na niewiele się zda.

W zależności od instrumentu

Pulpit do nut powinno wybierać się zawsze pod kątem instrumentu, na którym zazwyczaj się gra. Jeśli jest to keyboard, to najlepiej wybrać taki, który jest przeznaczony właśnie do tego instrumentu muzycznego. Mogą one także różnić się szerokością na dodatkowe nuty, a nawet książki. Zaawansowane modele posiadają lampki, aby dobrze oświetlić pulpit. Ważne więc, aby podczas wyboru kierować się przede wszystkim komfortem i wygodą w czasie gry.

Pulpity do nut dostępne na https://drumcenter.pl/pl/menu/akcesoria/pulpity-do-nut-1488.html