Podstawy pielęgnowania płyt winylowych

Dla wielu posiadaczy gramofonów płyty winylowe są dumą kolekcji. Zwłaszcza że tego typu sprzęt wraca do łask, przy czym staje się modnym oraz praktycznym wyposażeniem mieszkania. Z czasem kolejka płyt winylowych powiększa się i chociaż są dużo wytrzymalsze od płyt kompaktowych, to jednak nadal narażone na uszkodzenia mechaniczne. Przy odpowiedniej pielęgnacji płyt winylowych, będą one mogły służyć przez lata.

Przechowywanie – podstawa odpowiedniej pielęgnacji płyt winylowych

Ważnym elementem, dotyczącym pielęgnacji płyt winylowych, jest to, w jaki sposób są one przechowywane. Przede wszystkim muszą zawsze znajdować się w pozycji pionowej. Nie wolno układać ich jedna na drugiej, gdyż naraża je to na nieodwracalne uszkodzenie.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego segregatora, który umożliwia praktyczny dostęp do płyt. Inną opcją jest przechowywanie fonogramów na regale, dokładnie tak, jak układane są książki. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużego zbioru winyli.

Pielęgnacja płyt winylowych – czyszczenie

Pielęgnacja płyt winylowych https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/przechowywanie-257.html powinna dotyczyć także prawidłowego czyszczenia. Podstawowym zabiegiem przez każdorazowym odtworzeniem płyty gramofonowej, jest przetarcie jej powierzchni. Do wykonania tej czynności stosuje się specjalnie szczoteczki z włókien węglowych, powlekane od spodu miękkim aksamitem.

Dzięki czemu zyska się pewność, że zlikwiduje się ładunki elektryczne oraz wszystkie drobinki kurzu. Do pielęgnacji płyt winylowych można również użyć specjalnych wałków, które działają podobnie jak te stosowane do czyszczenia odzieży. Ciekawym urządzeniem do czyszczenia płyt gramofonowych jest pistolet. Działa on na bardzo prostej zasadzie.

Wystarczy wycelować je w stronę płyty i powoli pociągnąć za spust. Ten zabieg najlepiej przeprowadzić do góry nogami (krążek skierowany w dół), dzięki czemu drobinki pozbawione siły elektrostatycznej powinny swobodnie opaść na podłogę. W przypadku większych zabrudzeń stosuje się metodę czyszczenia na mokro. Podczas tego zabiegu należy zastosować specjalistyczne preparaty, których celem jest oczyszczenie oraz pielęgnowanie płyt winylowych.

Pielęgnacja płyt winylowych to nie tylko prawidłowe przechowywanie oraz czyszczenie. Ważnym punktem jest dbanie o odpowiednią higienę gramofonu, zwłaszcza dotyczy to igły.

To również odpowiednie zabezpieczenie płyt koszulkami, które od strony wewnętrznej powinny być powleczone folią antystatyczną.