Na rynku muzycznym obecny jest ogromny wybór różnego rodzaju literatury muzycznej. Dostępne są między innymi różnego rodzaju zbiory ćwiczeń przeznaczone dla perkusistów na różnych poziomach zaawansowania. Zarówno muzycy już nieco doświadczeni, jak i zupełni nowicjusze w świecie perkusji znajdą w tych publikacjach coś dla siebie.
Różne elementy – różne ćwiczeniach
Perkusja – a raczej, jak powinno się powiedzieć, klasyczny zestaw perkusyjny – to wiele różnych części, które różnią się między sobą zarówno dźwiękami jakie wydają, jak i techniką gry. Inaczej gra się na częściach zestawu obsługiwanych nogami – jak stopa, czy hi-hat, a inaczej na tych, na których gra się przy pomocy pałeczek. Inna jest technika gry na talerzach, a jeszcze inna na bębnach. Zupełnie osobną jakość pod tym względem stanowi werbel – jest to najbardziej wymagający technicznie element zestawu perkusyjnego i właśnie na niego znaleźć można najwięcej, różnego rodzaju ćwiczeń. Do osobnej kategorii należą ćwiczenia na cały zestaw, a także łączące ze sobą poszczególne jego elementy.
Po co to wszystko – sens ćwiczeń
Niektórzy perkusiści poddają sens tego rodzaju ćwiczeń w wątpliwość, twierdząc, że prawdziwych umiejętności nabywa się w praktyce. Jednak perkusja jest instrumentem, w przypadku którego technika gry jest niezwykle istotna, a powtarzane wielokrotnie, proste ćwiczenia pomagają ją rozwinąć. Praktyka podpowiada, że umiejętności gry na zestawie perkusyjnym są wprost proporcjonalne do czasu włożonego w techniczne ćwiczenia.