przeszkadzajka

Przeszkadzajki – co warto o nich wiedzieć?

Przeszkadzajki to jedne z najstarszych instrumentów perkusyjnych na świecie, które do dnia dzisiejszego wykorzystywane są w wielu gatunkach muzycznych. Można do nich zaliczyć na przykład popularne grzechotki albo marakasy.

Gdzie można kupić przeszkadzajki?

Największy wybór przeszkadzajek jest w muzycznych sklepach, takich jak DrumCenter. Mowa tutaj nie tylko o sklepach stacjonarnych, ale również internetowych, które mogą pochwalić się największym wyborem i najkorzystniejszymi cenami. Godne polecenia są przede wszystkim takie przeszkadzajki jak np. agogo bell, cabasa, kastaniety, klawesy albo marakasy i shakery. Warto także przeglądać tematyczne aukcje internetowe, gdzie można kupić nowe i używane przeszkadzajki. Pamiętać należy również i o tym, że instrumenty tego typu nie są zbyt skomplikowane, dlatego też można je wykonać samodzielnie. Cena przeszkadzajek jest bardzo przystępna, dlatego też każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Co warto wiedzieć?

Przeszkadzajki nie należą do trudnych instrumentów i nie wymagają żadnych wygórowanych umiejętności, dlatego też praktycznie każdy może na nich grać. Wymagane jest jedynie dobre poczucie rytmu. Przeszkadzajki są idealnym wyborem dla tych osób, które chcą sprawdzić swoje umiejętności rytmiczne przez zakupem profesjonalnego zestawu perkusyjnego. Olbrzymią zaletą przeszkadzajek jest to, że nie trzeba ich nastrajać.

pearl master

Perkusja to podstawa

W klasycznym zespole rockowym każdy instrument ma swoją określoną rolę. Z większości z nich można zrezygnować, ale jest jeden, bez którego często niemożliwe jest zagranie współczesnego utworu. Chodzi o perkusję.

Bez perkusji nie zagrasz

Wielu słuchaczy podświadomie pomija dźwięk bębnów w granym utworze. Jeśli jednak nagle zabrakłoby dźwięku werbli, to z całą pewnością od razu odnotowalibyśmy ten fakt, a melodia straciłaby swoją atrakcyjność. To dlatego, że perkusja określa rytm całego utworu, jej dźwięk jest swoistym drogowskazem dla reszty muzyków. Jest ona nieodzownym dopełnieniem dla gitary elektrycznej czy basowej. Okazuje się więc, że perkusista może być najważniejszym członkiem zespołu zaraz obok wokalisty. Z drugiej strony nie jest on w stanie zagrać żadnej bardziej złożonej melodii na swoim instrumencie.

Skomplikowane narzędzie

Z daleka perkusja wygląda na bardzo skomplikowanie zbudowany instrument, tak też w zasadzie jest. Składa się ona z bardzo wielu elementów. Najważniejsze i najczęściej używane są werble, to na nich najczęściej „wybija się” rytm. Wokół są bębny różnej wielkości, a wyżej talerze. Perkusista do grania musi używać zazwyczaj wszystkich czterech kończyn. W rękach oczywiście trzyma pałeczki, ale również za pomocą mechanizmów nożnych uderza w bęben lub talerze.