raper przed mikrofonem w studio

Fenomen polskiego rapu

Muzyka to jedna z niewielu rzeczy, która istnieje na ziemi tyle czasu, ile sam człowiek, a może nawet dłużej. Przecież szum fal czy szelest liści to pierwsze naturalne instrumenty. Od czasów starożytnych, kiedy znane były instrumenty wykonywane ręcznie, po dziś dzień powstają coraz to nowsze brzmienia. Jednym, z najbardziej interesujących gatunków muzycznych powstałych w czasach nowożytnych, jest rap.

Czasy współczesne – hip hop polski

Rap jest jedną z części składowych subkultury hip hopu. Poza nim, w jej skład wchodzą jeszcze: graffiti, beatbox i taniec zwany b-boying, czyli breakdance. W Polsce obecnie mamy kilkuset, jeśli nie kilka tysięcy, wykonawców zwanych raperami. W latach dziewięćdziesiątych, kiedy rap w Polsce zaczynał kiełkować, wykonawców hip hopowych trzymających poziom, było niewielu. Wśród pionierów tego nurtu warto wymienić takich artystów, jak Liroy, Peja, Slums Attack, Nagły Atak Spawacza, Molesta Ewenement, Kaliber 44. Każdy z tych składów, artystów prezentował odmienny styl. Zresztą, polscy raperzy do dziś zaskakują swoją różnorodnością oferując słuchaczom między innymi takie odsłony, jak true school, psycho rap, hardcore rap, a nawet hip-hopolo. Od tego czasu, muzyka hip hopowa zadomowiła się na polskim rynku na dobre, a polskie rap płyty 2021 zajmują przynajmniej kilka półek w każdym większym sklepie muzycznym.

Pokój, miłość, jedność i zabawa

Peace, love, unity & havin fun – te hasła zna każdy, kto interesuje się subkulturą hip hopu. W myśl tych wartości, zżyta ze sobą społeczność, szczególnie taneczna, promuje to, co najlepsze w tej kulturze. Raperów i tancerzy breakdance w Polsce jest coraz więcej. Organizowane są liczne obozy, nawet takie, które łącza ze sobą obcowanie z różnymi elementami tej subkultury. Warto samemu przyjrzeć się bliżej zjawisku, jakim jest hip hop.