joy division płyta winylowa

Joy Division na vinylu

Pionierzy brytyjskiej Zimnej Fali z charyzmatycznym Ian’em Curtis’em na czele. Kultowy kwarter z Manchesteru, grupa Joy Division dostępna na czarnym krążku.

Legenda na vinylu

Zespół Joy Division powstał w Anglii, w roku 1976. Jego oryginalne brzmienie, niebanalne teksty i bezkompromisowa postawa, jak również nietuzinkowa osobowość wokalisty Ian’a Curtis’a szybko przykuły uwagę publiczności i mediów. Grupa, której muzyka regularnie gościła w audycjach John’a Peel’a odcisnęła trwały ślad w historii muzyki. 

Dzięki dostępności płyt Joy Division na vinylu, można w pełni poczuć głębię ich muzyki i specyficzną mroczną aurę, która jest znakiem rozpoznawczym grupy.

Dwa albumy i statut legendy

joy division płyta winylowa

Choć studyjna dyskografia zespołu obejmuje zaledwie dwa tytuły (oba dostępne na vinylu):

– Unknown Pleasures (1979)

– Closer (1980)

To zawarte na nich kilkadziesiąt minut muzyki, wystarczyło by zespół doczekał się miana kultowego. Płyty winylowe Joy Division po dziś dzień goszczą w prywatnych kolekcjach na całym świecie a wielu znaczących muzyków ( m.in. The Cure, John Frusciante, Interpol, Editors) wciąż upatruje w grupie źródła inspiracji.

Oczywistym jest fakt, że renesans jaki od kilku lat przeżywają płyty winylowe musiał zmierzyć się z klasyką, której w tym formacie po prostu nie może zabraknąć. Dlatego płyty winylowe Joy Division to pozycja obowiązkowa dla każdego fana muzyki, nie tylko alternatywnej. 

Warto dodać, że dyskografię Joy Division oprócz albumów studyjnych uzupełniają liczne wydawnictwa koncertowe, bootleg’i i płyty kompilacyjne.