O bongosach krótko

Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepozorne, bongosy nie są wcale prymitywnym instrumentem. Chociaż brzmienie ich przywodzi na myśl afrykańskie tańce plemienne, korzenie bongosów sięgają słonecznej, żywiołowej Kuby, z której przywędrowały nie tylko do swego bliskiego amerykańskiego sąsiada, ale zaznały też ciepłej gościny na starym kontynencie.

Bongosów historia krótka

Chcąc mniej więcej prześledzić drogę, jaką przebyły bongosy od dnia swego powstania, trzeba rozpocząć opowieść od dwóch stylów muzycznych, znanych wśród lokalnych muzyków kubańskich jako Son i Changüí, wyrosłych w wieku dziewiętnastym w Guantanamo na gruncie rodzimego folkloru i identyfikowanych raczej z niższą klasą robotniczą niż towarzyską śmietanką wyspy.

Może to właśnie ich naturalność i oszałamiająco szczera żywiołowość sprawiła, że z początkiem wieku dwudziestego bardziej konserwatywny od wyspiarskiej społeczności Karaibów świat amerykańskiej szeroko pojętej kultury zachłysnął się etnicznym brzmieniem muzyki afrykańskiej i wszystkimi podobnymi jej elementami, w tym także rytmami propagowanymi przez kubańskich muzyków. Fascynacja ta rozpoczęła ekspansję egzotycznego instrumentarium, w tym oczywiście bongosów, na północnoamerykański i europejski kontynent. Wskutek tego afro-karaibskie konstrukcje melo-rytmiczne zaczęły przenikać do nurtu tanecznej muzyki popularnej i królującego w tym czasie w klubach muzycznych jazzu. Ten muzyczny kulturowy romans, choć rozpoczął się ponad wiek temu, trwa nieprzerwanie do dziś, a wywodzące się z Kuby bongosy stanowią nieodłączny element wielu spotkań muzycznych.

Instrumenty bongosy dostępne na DrumCenter.pl.