Cabasa – instrument dla każdego

Cabasa to brazylijski instrument muzyczny używane głównie przez afrykańskie zespoły perkusyjne. Jego pochodzenie wywodzi się z terenów Afryki. Pierwowzorami cabasy były właśnie tradycyjne afrykańskie instrumenty, takie jak agbe lub shekere.

Jak wygląda Cabasa?

Jest to ręczny instrument perkusyjny z cienką drewnianą rączką i korpusem w kształcie cylindra. Trzonek pokryty jest metalowym łańcuchem bądź innymi koralikami.

Jak grać na Cabasie?

Z obsługą tego instrumentu poradzi sobie praktycznie każdy. Aby zagrać, wystarczy potrząsać Cabasę dominującą ręką jak grzechotkę. Aby nadać muzyce bardziej rytmiczne dźwięki, należy uderzać drugą ręką w metalowe łańcuchy w rytm muzyki. Inną metodą jest obkręcanie rączki grzechotki, trzymając przy tym metalową część drugą ręką. Dzięki umiejętnemu połączeniu tych wszystkich sposobów bez problemu wzbudzimy zachwyt wśród naszych słuchaczy.

Zastosowanie

Ze względu na swoją prostotę w obsłudze Cabasa znajduje również zastosowanie w muzykoterapii, szczególnie u osób z niepełnosprawnością fizyczną, ponieważ wymaga minimalnego ruchu ręką, aby zacząć na niej grać. Jest to również idealny instrument do nauki dla dzieci, który z pewnością rozwinie ich zmysł muzyczny i zmotywuje do dalszego rozwoju w tym kierunku.

Jak brzmi Cabasa?

Gdy usłyszymy ją pierwszy raz, z pewnością skojarzy nam się z dźwiękami wydawanymi podczas potrząsania grzechotki. Cabasa wytwarza metaliczny dźwięk. W zależności od rodzaju i sposobu użycia może być on zarówno wysoki, jak i trochę łagodniejszy.

Instrumenty cabasa dostępne w tym miejscu.